Zamknij

Bogaty program obchodów "Roku Siarkowych Górników" w Tarnobrzegu. Bedą pikniki, konferencje i wystawy [FOTO]

06:27, 28.04.2023 . Aktualizacja: 19:58, 30.04.2023
Skomentuj

Rok 2023 w Tarnobrzegu to „Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”. Program obchodów, związany także z 70. rocznicą odkrycia złóż siarki w Tarnobrzegu, będzie bogaty.

[FOTORELACJA]4165[/FOTORELACJA]

Najważniejsze wydarzenia, jakie w najbliższych miesiącach czekają na tarnobrzeżan i nie tylko, zostały zaprezentowane podczas konferencji w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.

Rok 1953, rok odkrycia złóż siarki, można nazwać „trzecią lokacją Tarnobrzega”. Miasto dostało nowe życie, Tarnobrzeg zmienił charakter i z małego, typowego galicyjskiego miasteczka, przekształcił se w lokalne centrum, miasto przemysłowe. Siarkopol zatrudniał kilkanaście tysięcy osób, w sumie przewinęło się przez niego 120 tys. osób, nie było w Tarnobrzegu nikogo, kto, choćby poprzez bliskich, nie był związany z kombinatem. Siarkopol był też czynnikiem miastotwórczym, o czym powinniśmy dziś pamiętać – stwierdził prezydent Dariusz Bożek.

Założenia programowe roku siarkowych górników zaprezentowali Henryk Galek, prezes tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu oraz Zbigniew Buczek, były dyrektor Kopalni Siarki „Machów”. Z ich informacji wynika, że dla upamiętnienia historii tarnobrzeskiego górnictwa siarkowego przygotowano szereg imprez edukacyjnych, plenerowe imprezy i pikniki nawiązujące do siarkowych tradycji, konkursy, ale też konferencje naukowe i wystawy.

– W każdym miesiącu będzie się coś działo, szczegółowe informacje wraz z programem miesiąca będą publikowane na stronach internetowych miasta i naszego stowarzyszenia, a także na plakatach – mówi H. Galek.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, w 2023 roku powróci zwyczaj budzenia mieszkańców przez orkiestrę górniczą. Dziś jej tradycje kontynuuje Miejska Orkiestra Dęta.

– Na szczęście zachowali górnicze mundury i poprowadzą przemarsz z okazji 430 rocznicy urodzin Tarnobrzega. Powróci też zwyczaj z „Barbórki”. 4 grudnia, jeżeli nie będzie minus 15 stopni, orkiestra przejdzie rano ulicami miasta, budząc mieszkańców muzyką – zapowiada Z,. Buczek.

Efektownie zapowiada się też piknik górniczy, który zaplanowano na 16 września. Mają podczas niego zostać zaprezentowane tradycyjne obyczaje górnicze, a wszyscy dorośli mieszkańcy miasta zostaną zaproszeni na symboliczny kufel piwa i bułkę z kiełbasą.

Na rok siarkowych górników w Tarnobrzegu ma złożyć się też premiera filmu „Siarkobiografia” autorstwa znanego filmowca Aleksandra Dyla i drugiej produkcji filmowej poświęconej ludziom siarki, nakręconej przez Jakuba Palacza.

Oprócz tego osobne imprezy i wydarzenia zaplanowało Muzeum Przemysłu Siarkowego (m.in. wystawa minerałów), Biblioteka Pedagogiczna, Uniwersytet III Wieku, Fundacja „Serce Lasowiackie” im. Barbary i Franciszka Mortków i wiele innych organizacji i instytucji.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%