Tarnobrzeg. Książka o dziejach górnictwa siarkowego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Już za kilka dni w  ręce czytelników trafi książka pod tytułem „Dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od XV do XXI wieku”. Publikację pod redakcją  dyrektora Muzeum Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu Adama Wójcika – Łużyckiego wydało Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

– Pierwsze kopalnie siarki w Polsce powstały 600 lat temu, a działalność kopalni w Tarnobrzegu niejako kończy dzieje górnictwa siarkowego na terenie kraju. Do tej pory nikt tego nie opracował – powiedział nam Adam Wójcik – Łużycki, który podkreślił, że praca nad książką trwała sześć lat i była trudna.

Dużo czasu zajęło samo zbieranie materiałów. Tych dotyczących górnictwa dawnego jest  niewiele. Korzystano z akt sądowych, pamiętników, dawnych publikacji w tym opracowań etnograficznych czy artykułów prasowych.

Mówi Adam Wójcik – Łużycki.

Książka ma charakter albumowy. Zawiera wiele starych fotografii, a także zdjęć  z Muzeum Przemysłu Siarkowego promując tym samym placówkę  z siedzibą w spichlerzu przy ulicy Profesora Stanisława Tarnowskiego.

Autorami tekstów, które składają się na książkę  są: Adam Wójcik – Łużycki, Bolesław Gawlik,  Józef Kirejczyk, Feliks Kiryk, Jan Pazdur, Dominik J. Galas, Mieczysław Wolak, Ryszard Czajkowski, Waldemar Bałda.

Promocja publikacji pod tytułem „Dzieje górnictwa siarkowego w Polsce od XV do XXI wieku” odbędzie się 1 lipca, o godzinie 18.00  w tarnobrzeskim spichlerzu.