Ślicznotki, ptaszki, lasowiackie wzory – TDK zaprasza na finisaż wystawy prac Anity Ryby.

W Galerii TDK przez dwa wakacyjne miesiące można było oglądać wystawę pt. „W wosku zaklęte”. To już ostatnia szansa na obejrzenie niezwykłych batikowych prac Anity Ryby. Artystka  pochodzi ze Stalowej Woli, mieszka w Bojanowie w powiecie stalowowolskim. Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie w dziedzinie haftu, koronki i tkaniny. Sztuki rękodzielnicze rozwijała w Stowarzyszeniu Akademia Łucznica. Tam też poznała zasady tworzenia woskiem pszczelim. Od 2008 roku tworzy w technice Batiku.

Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w regionie, jak i zagranicą. Jest rękodzielniczką, regionalistka i badaczką kultury lasowiackiej, a w szczególności plastyki obrzędowej lasowiaków. Prowadzi Spółdzielnię Socjalną Łęgowianka, w której projektuje i wykonuje stroje ludowe naszego regionu oraz prowadzi warsztaty rękodzielnicze. Za swoją pracę została nagrodzona przez Zarząd Powiatu Stalowowolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w kategorii „Animator Kultury 2013”.

Na wystawie zaprezentowano cykle: „Ptaki i ptaszki” – seria inspirowana zabawką i wzornictwem  ludowym. Powstała w 2012 roku, po raz pierwszy zaprezentowana w Jarocinie. „Lasowiackie Inspiracje” – batiki powstałe pod wpływem prac nad strojami ludowymi i fascynacji wzornictwem kolbuszowsko-raniżowskim. Seria została zaprezentowana po raz pierwszy w Bojanowie w 2015 roku.

„Ślicznotki” to cykl prac inspirowanych ciałem kobiety, która w subtelny sposób przedstawia swe piękno. Prace premierowo zaprezentowane zostały na wystawie w Stalowej Woli w 2017 roku. „Jesiennie” inspiracją do powstania serii stały się barwy jesiennego popołudnia. Wykonane w 2018 roku debiutują na wystawie w Galerii TDK.

Pozostałe prace to zabawa barwą i kształtem, gra światła i koloru na tkaninie.

Finisaż wystawy i spotkanie z artystką odbędzie się w Tarnobrzeskim Domu Kultury w czwartek, 2 września o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.