Tarnobrzeski bajkopisarz Stanisław Jachowicz będzie mieć w Tarnobrzegu swój mural! Powstanie on na ścianie TDK-u dzięki pracy Dariusza Paczkowskiego we współpracy z tarnobrzeską młodzieżą. W środę 29.09.2021 roku odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie.
Już niedługo rozpocznie się się II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza, którego pierwsza edycja miała miejsce rok temu, w trudnym czasie pandemii. Miejmy nadzieję, że w tym roku organizatorom uda się zorganizować więcej wydarzeń niż poprzednio i nie tylko tych online, szczególnie, że Tarnobrzeski Dom Kultury zaplanował nie mało! W planie II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicz jest wiele różnorodnych spotkań, warsztatów i zajęć, m.in. plener malarski, warsztaty komiksu, spotkania z autorami książek dla dzieci, wykłady historyczne, debaty, zajęcia plastyczne i kaligraficzne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży. Finał przewidziano na drugą połowę listopada.
Pierwszym wydarzeniem, na rozpoczęcie całego cyklu festiwalu, ma być namalowanie muralu na ścianie TDK-u, który będzie przedstawiał wizerunek autora „Chorego kotka”. Ma go stworzyć w ramach prowadzonych warsztatów Dariusz Paczkowski – grafficiarz, perfomer, działacz społeczny wspólnie z młodzieżą z tarnobrzeskich szkół. Młodzi ludzie podczas warsztatów, poza samym tworzeniem oryginalnego portretu Jachowicza, będzie również rozmawiać o odpowiedzialności za swoje środowisko, za miasto, otoczenie, dowiedzą się, czym różni się wandalizm od graffitii. Dodatkowo zastanowią się wspólnie nad tym, co było najważniejsze w życiu bajkopisarza i które z tych wartości mogą być dla nas ważne również w teraźniejszych czasach.
Celem tego projektu ma być nie tylko popularyzacja postaci Jachowicza, ale także aktywizacja młodzieży i uwrażliwienie jej na kwestie społeczne.
Odsłonięcie muralu planowane jest na środę 29 września o godz. 15.00.
II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jeśli ktoś jest zainteresowany samą postacią Dariusza Paczkowskiego, można o nim przeczytać na stronie TDK