Nauka języka może być łatwa, szczególnie dla dzieci! Choć sam proces uczenia się kojarzy się osobom dorosłym z czymś męczącym, trudnym, wymagającym dyscypliny i przeznaczonym dopiero od pewnego wieku - nie ma nic bardziej mylnego.

Ach te dzieci!

Dzieci mają niesamowite możliwości przyswajania wiedzy, o których zwykle osoby dorosłe zapominają. To właśnie maluchy muszą nauczyć się wszystkiego od początku na temat otaczającej ich rzeczywistości. Wiązanie sznurowadeł, przechodzenie przez ulicę, poprawne wymawianie słów (chyba każdy zgodzi się, że dobre wypowiedzenie słowa “rower” to jest dopiero wyzwanie!). Przed dziećmi czeka masa wiedzy i praktyki do opanowania.

Mali poligloci

Jak te “małe umysły” sobie z tym radzą i nie załamują się nad ogromem pracy jaka ich czeka? Przede wszystkim nie traktują tego jako obowiązek, ale chcą chłonąć tę całą wiedzę na temat świata. Po drugie większość z tych rzeczy nie poznają z notatek w zeszycie, ale w zabawie i w trakcie wykonywanych wspólnie z opiekunami i rówieśnikami czynności. Rodzice nauczają swoje dzieci w trakcie różnych gier i zabaw. Maluchy poznają zwierzęta naśladując je, dowiadują się o tym jak uważać na ulicy podczas jazdy na hulajnodze i zapamiętują kolory w trakcie rysowania.

Metoda Helen Doron

Powyższe obserwacje na temat nauki w trakcie zabawy zauważyła brytyjska lingiwstka Helen Doron, która postanowiła wykorzystać je w procesie nauki języka obcego i przeobraziła je w specjalną metodę nauczania języka angielskiego. Metoda Helen Doron ma na celu przyswajania angielskich wyrazów podczas zabawy czyli w sposób naturalny, taki sam jak w przypadku nauki polskich słówek. W ten sposób dzieci nie stresuje popełnianie błędów, nie boją się i nie nabywają bariery w mówieniu jak w przypadku osób dorosłych. Nauka jest dla nich czymś całkowicie naturalnym.

Dzieci wcale nie muszą umieć pisać w zeszycie czy czytać książek by nabyć umiejętności mówienia po angielsku. Wystarczy, że będą odpowiednio dużo osłuchiwać się z językiem obcym (dzięki takiej metodzie maluchy mogą opanować nawet kilkaset angielskich słówek rocznie).

Nauka angielskiego przez zabawę w Tarnobrzegu

Tarnobrzeg nie jest w tyle jeśli chodzi o nauczenie języka angielskiego wśród dzieci. W 2017 roku również w naszym mieście otworzyliśmy Centrum Helen Doron, które bazuje na znanej na świecie metodzie nauczania języka angielskiego.

Lekcje angielskiego odbywają się w małych grupach. Sala w której przeprowadzane są zajęcia w niczym nie przypomina typowej klasy lekcyjnej. Pokój jest kolorowy, panuje w nim miła atmosfera. Dzieci w trakcie zajęć siadają na dywanie, a nie jak w przypadku zajęć w szkole w ławkach.

Podczas zajęć dla dzieci, które w całości utrzymane są w konwencji zabawy, obowiązuje najważniejsza zasada “no polish”. Wszyscy uczestnicy posługują się wyłącznie językiem angielskim. Słówka wyjaśniane są za pomocą gestów albo są pokazywane, do poznania ich wykorzystywane są wszystkie zmysły, co dodatkowo zwiększa efektywność zapamiętywania.

Dzieci w ramach zajęć w naszej szkole grają w gry edukacyjne, które zaznajamiają je z zasadami gramatyki angielskiej. Podczas wakacji organizowane są między innymi warsztaty plastyczne i fotograficzne . Przeprowadzane są też wewnątrzszkolne konkursy czy wspólne inicjatywy takie jak np. wysłanie kartek z życzeniami do Królowej Anglii z okazji jej urodzin.

Na sam koniec warto dodać, że uczniowie naszej szkoły otrzymują specjalny zestaw książek i dostęp do dedykowanych uczniom aplikacji, piosenek i materiałów, które mogą wykorzystywać w trakcie zabawy w domu, już po lekcjach, dla ciągłego utrwalania nauczanego materiału.

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda nauka przez zabawę w praktyce, serdeczne zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na bezpłatne zajęcia pokazowe, na które można umówić się telefonicznie pod numerem 576 705 900.