Tegoroczna Noc Bibliotek przebiegać będzie pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Pokazuje ono inną perspektywę postrzegania czytania, nie tylko, wyłącznie jako rozrywkę, ale także jako „narzędzie” służące szeroko pojętemu wzmacnianiu, a bibliotekę, jako wyjątkowe miejsce, w którym można zadbać o dobrostan i dać wzajemne wzmocnienie sobie oraz społeczności.

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. M. Marczaka, chcąc jeszcze bardziej otworzyć się na Czytelnika, w sobotnią Noc Bibliotek, otwiera Wypożyczalnię dla dorosłych, Oddział dla dzieci i młodzieży oraz Czytelnię Główną w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Wszyscy, którym brakowało Biblioteki w soboty, będą mogli przyjść by wzmocnić się książką, rozmową, a także zaplanowanymi, na ten dzień formami skierowanymi, zarówno do dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Oddział dla dzieci i młodzieży przygotował zabawę czytelniczą „Czytamy-Wzmacniamy”, podczas której dzieci będą mogły poddać się testowi czytelniczej mocy, wylosować niespodziankę oraz wypożyczyć wzmacniający pakiet książek. Urozmaiceniem zabaw będzie faceboard z bohaterami posiadającymi magiczne moce takimi jak Pippi, Asterix i Papaj. Na sali odczytowej, o godz. 18.00, rozpocznie się spotkanie z Marcinem Soją – obserwatorem natury i autorem zdjęć przyrodniczych, który opowie o swojej fotograficznej pasji, i jak wzmacnia ją czytaniem. Spotkanie zostanie uatrakcyjnione prezentacją książek przyrodniczych znajdujących się w zbiorach Biblioteki.

Nocy Bibliotek towarzyszyć będzie kiermasz, na którym będzie można kupić książkę za cegiełkę. Przewidziane są także atrakcje na fanpage’u biblioteki. Pojawi się na nim rozmowa z psychologiem o wzmacniającej mocy książek oraz sonda uliczna „Czy książka może wzmacniać”, którą na prośbę biblioteki przeprowadzi Telewizja Lokalna.