Dziś rozpoczyna się II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza, w czasie którego dla mieszkańców Tarnobrzega przewidziane są warsztaty, spektakle, spotkania z pisarzami, słuchowisko, debaty, bal i wiele innych atrakcji. Festiwal potrwa od 18 listopada do 3 grudnia.

W Tarnobrzegu w drugiej połowie listopada odbywa się już II edycja festiwalu poświęconego znanemu polskiemu bajkopisarzowi - Stanisławowi Jachowiczowi. W ubiegłym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do internetu i odbywały się online. W tym roku mamy to szczęście, że możemy osobiście wziąć udział ciekawych aktywnościach, które zaplanowano niemal każdego dnia trwania festiwalu.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu są wartości Jachowicza, jakimi kierował się w swojej twórczości tzn. patriotyzmu, pięknej polszczyzny, przyrody, działalności charytatywnej, do troski o najmłodszych i ich edukację. Będziemy mieć też okazję przyjrzenia się samej osobie autora oraz Tarnobrzega z jego czasów.

Festiwal rozpocznie się od przeglądu teatrów dziecięcych zgłoszonych do konkursu. Grupy teatralne zaprezentują spektakle wg autorskich scenariuszy nawiązujących do twórczości i życia pisarza. Tego samego dnia w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbędzie się wykład dr. hab. Tadeusza Zycha – dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Prelegent opowie o mieście dzieciństwa Jachowicza, czyli o tym, jaki był Tarnobrzeg w XIX w.

W programie na kolejne dni przewidziane są takie wydarzenia jak:

19.11 piątek / Godz. 11.00 / Sala kameralna TDK
Spotkanie z Ewą Chotomską – słynną Ciotką Klotką z legendarnego Tik-Taka, pisarką, autorką tekstów wielu popularnych piosenek dla dzieci (np. Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja). Scenarzystka programów telewizyjnych (Tik-Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek). Reżyserka wideoklipów. Od 29 lat kierownik znanego z telewizji i licznych koncertów zespołu dziecięcego Fasolki.

20.11 sobota / Godz. 15.00 / Sala kameralna TDK
„Bajka o Panu Twardowskim” – spektakl Teatru Lalkowego Przytulanka działającego przy MDK-u w Stalowej Woli. Aktorzy zaprezentują „Bajkę o Panu Twardowskim” – autorską adaptację znanej historii konszachtów z diabłem i lotu na księżyc. Scenariusz, scenografia, muzyka i reżyseria – Janina Wań. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można pobierać w TDK-u od 15 listopada.

21.11 niedziela / Godz. 15.00
Bajkowy Bal – w programie warsztaty masek postaci z bajek Jachowicza, animacje, zabawy i gry z nagrodami. Mile widziane są przebrania. Aby wziąć udział w balu, należy wcześniej się zapisać.
Zapisy – tel.: 15 822 74 97

22.11 poniedziałek / Godz. 17.00 / Sala kameralna TDK
Rozstrzygnięcie Konkursu literackiego

Debata Literacka „Bajkowy Tarnobrzeg” - udział wezmą autorki książek dla dzieci z naszego regionu: Dorota Kozioł, Kinga Robak, Anna Sułkowska, Jolanta Tworek. Będzie można zapoznać się z ich twórczością, a także posłuchać ciekawej rozmowy nt. literatury, inspiracji, czy o tym, jak wydać własną książkę i dlaczego warto czytać lokalnych autorów.

23 -24.11 wtorek i środa / Godz. 16.30 / Sala kameralna TDK
Warsztaty komiksu z Maciejem Mazurem – polskim grafikiem, ilustratorem, malarzem, rysownikiem i autorem wyjątkowych komiksów. Młodzi uczestnicy (w wieku od ok. 10 lat) wspólnie stworzą komiks na podstawie bajek patrona festiwalu. Następnie książeczka zostanie wydana i będzie dostępna bezpłatnie w TDK-u. Na warsztaty także obowiązują zapisy.
Zapisy – tel.: 15 822 74 97

24.11 środa / Godz. 10.00 / Sala kameralna TDK
Spotkanie z Justyną Bednarek – autorką cyklu książek o niesfornych skarpetkach. Pisarka poprowadzi warsztaty plastyczne, w czasie których uczestnicy stworzą własne wesołe skarpety i ich historie. Opowie także o swojej pracy i doświadczeniach pisarskich.

25.11 czwartek / Godz. 16.00
Warsztaty kaligraficzne z Natalią Droździk - założycielką krakowskiej pracowni Oktopi Calligraphy. Podczas warsztatów będzie można sprawdzić, jak pisało się Jachowiczowi gęsim piórem i atramentem. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W planie jest nauka pisania tradycyjnym piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu według wzornika inspirowanego polską kaligrafią przedwojenną, a także wspomniane gęsie pióro, czy krótka prelekcja o tym, jak kiedyś warzono atramenty. Każdy będzie mógł wykaligrafować sobie fragment wiersza Jachowicza albo np. swoje nazwisko. Na te zajęcia także trzeba się wcześniej zapisać.
Zapisy – tel.: 15 822 74 97

26.11 piątek / Godz. 17.00 / Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu
Czytanie bajek Stanisława Jachowicza - wystarczy przyjść na 17.00 i zgłosić chęć udziału w czytaniu. Mile widziane są własne książki Jachowicza. Będą także egzemplarze przygotowane na miejscu.
Priorytety Stanisława Jachowicza – wykład Marii Pałkus – polonistki, znawczyni twórczości bajkopisarza

28.11 niedziela / Godz. 15.00 / Galeria TDK
Warsztaty plastyczne z autorką logotypu Pana Kotka Joanną Zając- Slapničar Finisaż wystawy ilustracji Joanny Zając- Slapničar

Festiwalowi towarzyszy wystawa malarstwa akwarelowego Joanny Zając-Slapničar. Artystka zaprojektowała w zeszłym roku logotyp festiwalu. Planowana wtedy wystawa nie mogła zostać zrealizowana z powodu pandemii. W tym roku udało się nie tylko przygotować ekspozycję w Galerii TDK, ale także odbędą się warsztaty plastyczne połączone z finisażem tej wystawy.

Festiwalowi towarzyszy również powstanie słuchowiska radiowego, do którego scenariusz napisała dr hab. Iwona Rusek – scenarzystka Teatru Polskiego Radia, laureatka m.in. konkursu Script Pro 2021, literaturoznawczyni, współpomysłodawczyni Festiwalu. Słuchowisko wyreżyseruje zaś Anna Skuratowicz – reżyserka Teatru Polskiego Radia, producentka spektakli teatralnych w Polsce i zagranicą. W słuchowisku wystąpią profesjonalni aktorzy oraz amatorzy z Tarnobrzega. Emisja odbędzie się w Radiu Leliwa i w internecie.

W ramach festiwalu planowana jest również promocja wyjątkowej książki autorstwa Iwony Rusek, do której ilustracje wykonała Justyna Stoszek – artystka pochodząca z Tarnobrzega. Książka „Baśń o Tarnobrzega” zabiera nas do świata duchów, czarownic, diabłów i dawnych słowiańskich stworów, legend Puszczy Sandomierskiej.

Częścią festiwalu będzie także debata charytatywna „Jak pomagać, by pomóc”. Spotkanie odbędzie się w grudniu.

Wszystkie spotkania są bezpłatne. Na niektóre trzeba się wcześniej zapisać. Informacje pod nr. telefonu: 15 822 74 97 oraz na stronie internetowej www.tdk.tarnobrzeg.pl i www.festiwaljachowicz.pl.

Organizatorzy proszą, by uczestnicy pamiętali o zakładaniu maseczek.

Partnerami II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza są: Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, Fundacja Q.

II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.