Tarnobrzeg w dyskusji o książce o problemach środowiskowych? Z okazji 22 kwietnia czyli Światowego Dnia Ziemi Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zachęca do przeczytania jednej z książek dostępnych w ich zbiorach. Jedna z pozycji bardzo poruszyła Polaków i pojawił się przykład Tarnobrzega.

Jak świętować Dzień Ziemi?

Jednym z celów Święta Naszej Planety jest rozpowszechnianie i promowanie ekologicznych wzorców i postaw, a także uświadamianie o zmianach klimatu i problemach z tym związanych.

Jak to zrobić? Zacznij od edukowania samego siebie! Wypożycz jedną z proponowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną książek dostępnych w naszym mieście i poszerz swoją wiedzę na temat otaczającej nas natury i środowiska lub tematu problemów z jakimi zmaga się teraz Nasza Planeta. Tarnobrzeska biblioteka przygotowała listę pozycji, które mogą zainteresować zarówno rodziców, nauczycieli, działkowiczów jak i młodzież.

14 książek z okazji Dnia Ziemi od Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu

1. Betonoza : jak się niszczy polskie miasta / Jan Mencwel - autor zajął się tematyką usuwania zieleni z polskich miast i miasteczek. To właśnie ta książka wywołała wielką dyskusję w internecie i m.in. na Instagramie u znanej polskiej influencerki Pauliny Górskiej za przykład został podany Tarnobrzeg! Poniżej screenshot z relacji:
alt 2. Dialog z przyrodą w edukacji dla ekorozwoju / Lubomira Domka - książka opisuje zagrożenia ekologiczne jako wyzwanie naszych czasów.
3. Jak uratować świat? / Areta Szpura - pozycja znanej polskiej influencerki, która pokazuje jak nawet małe małe zmiany w naszym życiu mogą przyczynić się do lepszej sytuacji Ziemi.
4. Klimat to my : ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu / Jonathan Safran Foer - książka uznana za Najlepszą książkę 2019 roku przez "Financial Times" i "The Guardian". Porusza temat tego co jemy i jak nasze przyzwyczajenia katastrofalnie wpływają na całą planetę.
5. Mądrość i cuda świata roślin / Jane Goodall - autorka książki pisze o zagrożeniu życia człowieka, które wiąże się wymieraniem roślin i drzew.
6. Nauka o klimacie / Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski - książka popularnonaukowa, która kompetentnie opisuje temat globalnego ocieplenia językiem zrozumiałym dla wszystkich.
7. Nieznane więzi natury / Peter Wohlleben - w tej książki łamane są stereotypy, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału. Pokazane są fakty zależności pomiędzy wszystkimi elementami natury.
8. Ochrona roślin bez chemii / Kazimierz Wiech - coś dla tarnobrzeskich działkowiczów. Książka odkrywa sposoby na niechemiczne dbanie o swoje rośliny i ogródki.
9. Ochrona środowiska przed drganiami i hałasem / Zbigniew Engel - w tym podręczniku przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z ochroną środowiska przed drganiami i hałasem.
10. Ostatni : powieść / Maja Lunde - niestandardowa pozycja na liście książek, bo w formie powieści, która ostrzega i zmusza do namysłu i refleksji o tym, co robimy z naszą planetą, czy można jeszcze naprawić szkody jakie wyrządziliśmy Ziemi. Z drugiej strony książka zmusza czytelnika także do refleksji o nim samym, o człowieku, jego relacjach z innymi i jego miejscu na świecie.
11. Rzecz o ptakach : ptaki powiedzą nam wiele o nas samych / Noah Strycker - książka ornitologa, który pobił rekord świata, bo wciągu roku zobaczył na własne oczy 6042 gatunków ptaków. Na podstawie swoich obserwacji napisał czego można nauczyć się od tych zwierząt.
12. Sekretne życie drzew / Peter Wohlleben - książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka. Opowiada o zdumiewających rzeczach, które dzieją się w lesie, o porozumiewających się między sobą drzewach i dbających o siebie nawzajem.
13. W harmonii z naturą : elementy ekologii w pedagogice i sztuce / red. nauk. Mirosława Knapik, Anna Łobos, Iwona Nowakowska-Kempna - pozycja dość dyskusyjna, w której można przeczytać różne poglądy na temat wychowywania dzieci i młodzieży szkolnej w poszanowaniu naturalnego środowiska.
14. Woda : zasoby, degradacja, ochrona / Wojciech Chełmicki. - Wybrane zagadnienia ekologiczne / Jolanta Stawicka, Małgorzata Szymczak-Piątek, Joanna Wieczorek - Podręcznik, który zwraca uwagę na poważne zagrożenia, dość istotne dla Polski, wynikające z nieodpowiedniego użytkowania zasobów wodnych i degradacji wód oraz na problemy ich ochrony i oczyszczania.

Szczegółowe informacje na temat powyżej wymienionych tytułów dot. wydawnictw, tłumaczeń i roku i miejscu publikacji można znaleźć na stronie Biblioteki Pedagogicznej

alt