Na najbliższym weekendzie na Zamku w Baranowie Sandomierskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się wydarzenie poświęcone tradycyjnym smakom kuchni regionu pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Organizatorzy zapewniają, że będzie to prawdziwa uczta, także muzyczna.

W trakcie dwudniowego wydarzenia pn. „Zapomniane kulinaria OD NOWA - Krupy i jagły” będzie można wziąć udział w fantastycznych prelekcjach, koncertach, pokazach kulinarnych, a także oglądnąć nadesłane filmy w ramach Konkursu Kulinarnego.

W trakcie tych dwóch dni zapowiedziane są takie atrakcje jak:

4 wykłady z tematyki kulinarnej ciekawych i uznanych gości:

  1. Jarosława Dumanowskiego (polski historyk, dr hab. nauk historycznych, prof. UMK, który m.in. kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu), który opowie o tym jak czytać dawne przepisy kulinarne.

  2. Krzysztofa Zielińskiego – (animator, członek Stowarzyszenia Pro Carpathia, współtwórca Szlaku Kulinarnego „Podkarpackie Smaki”) mającego poprowadzić prelekcję o tym jak współcześnie wykorzystywać tradycyjne potrawy w celu promowania walorów Podkarpacia.

  3. Jolanty Dragan - (kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, archeolożka i etnografka), która opowie o roli kaszy w w tradycyjnej kuchni wiejskiej.

  4. Angeliki Sowy - (dyplomowana dietetyk oraz trenerka personalna, założycielka poradni dietetycznej w Rzeszowie), która przybliży temat właściwości zdrowotnych i odżywczych kaszy w naszej diecie.

Pokazy kulinarne - podczas wydarzenia będzie można zobaczyć kilka pokazów kulinarnych w wykonaniu Grzegorza Parczewskiego - m.in. Szefa Kuchni, Mistrza Świata BBQ, zdobywcy Oskara Kulinarnego oraz Brązowego medalu na Mistrzostwach Świata w Luxemburgu, który na swoim koncie posiada kilka rekordów Guinnessa.

Muzyczna uczta - w trakcie tego niezwykłego spotkania pn. „Zapomniane kulinaria OD NOWA" odbędzie się kilka koncertów z muzyką na żywo. Wystąpią: Nadsańska Orkiestra Kameralna, zespół folkowy Hudacy, grupa Freeborn Brothers, kapele ludowe i obrzędowe takie jak: Trzcinicoki, Lasowiaczki oraz Markowianie, a także chóry i zespoły wokalne.

Dodatkową atrakcją będzie kiermasz produktów regionalnych na dziedzińcu zamkowym, który będzie trwał przez cały okres trwania wydarzenia.

Ponadto będzie można zobaczyć pokaz strojów ludowych, a także obejrzeć wygrane filmy w Konkursie Kulinarnym.

Szczegółowy program wydarzenia na plakacie poniżej w galerii.

Nad wydarzeniem został objęty Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie odzyskania Niepodległości 1918-2018

Partnerami wydarzenia zostali: Gmina i Miasto Baranów Sandomierski, Centrum Archiwistyki Społecznej, Spółdzielnia Socjalna Łęgowianka, MDK w Stalowej Woli, Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Padwi Narodowej oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dofinansowano ze środków @Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Koordynatorem ogólnopolskim jest Narodowy Instytut Dziedzictwa