Tarnobrzeżanie chcą, by było widniej i bezpieczniej.

Mieszkańcy zdecydowali. W ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego realizowany będzie projekt zakładający poprawę oświetlenia ulicznego na każdym osiedlu “Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej”.

W niedzielę, 18 października zakończyło się głosowanie na projekty realizowane w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Pod głosowanie poddano pięć tzw. projektów dużych, ogólnomiejskich oraz dwadzieścia sześć osiedlowych, tzw. małych. Cały miniony tydzień, w dni robocze (12-16 października 2020 r.) głosowanie odbywało się w budynku Urzędu Miasta, w niedzielę, 18 października, na głosujących czekały lokale wyborcze zorganizowane na każdym osiedlu. Wbrew obawom o frekwencję, w związku z narastającą zachorowalnością na COVID, ta zaskoczyła. W tym roku zagłosowało zaledwie, mając na uwadze niesprzyjającą sytuację, o 180 osób mniej niż przed rokiem.

Jak głosowaliśmy?

Z wszystkich 3081 głosów oddanych na projekty duże aż 1703 to głosy opowiadające się za projektem “Jeszcze widniej, jeszcze bezpiecznej”. I to ten projekt, decyzją mieszkańców, będzie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Pozostałe projekty odpadły, sprawdźmy jednak, jakim cieszyły się poparciem. Na drugim miejscu wśród projektów ogólnomiejskich uplasował się “Gród Słowiański nad Jeziorem Tarnobrzeskim” z wynikiem 505 głosów. Kolejne miejsca przypadły projektom: “Budowa chodnika (ul. Matki Kolumby Białeckiej)” - 448 głosów, “Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim” - 400 głosów, “Budowa dwóch profesjonalnych boisk do gry w bule” - 25 głosów.

Spośród dziesięciu wybranych do realizacji tzw. małych projektów, osiedlowych, najwięcej głosów uzyskał projekt z osiedla Zakrzów “Budowa boiska do piłki nożnej na ,,Dębowej Polanie” - 603 głosy, a najmniej “Czyste trawniki i chodniki - toalety dla psów na osiedlu ,,Serbinów” - 280 głosów. Wyniki głosowania świadczą o większej mobilizacji osiedli podmiejskich. Po trzy projekty wywalczyli sobie bowiem mieszkańcy osiedli: Zakrzów, Sobów i Wielowieś. Jeden projekt realizowany będzie na Serbinowie.

W zdjęciach poniżej można zobaczyć jak dokładnie przedstawiały się głosy mieszkańców.