W dniach od 8 do 15 maja organizowany jest XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w bibliotekach w całej Polsce, również w naszych z Tarnobrzega, odbędą się różne wydarzenia w ramach programu pod hasłem “Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Zarówno Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Marczaka w Tarnobrzegu, w której skład wchodzi wypożyczalnia główna oraz 8 filii , a także Biblioteka Pedagogiczna przygotowały ciekawy zestaw wydarzeń, którym zainteresują się zarówno młodsi jak i starsi.

Konkursy

MBP przygotowała 3 różne rodzaje konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży, w tym edukacyjny na znajomość biblioteki, a także konkursy plastyczne (jeden na narysowanie komiksu).

Biblioteka Pedagogiczna przewidziała konkurs “Codziennie inna książka”. Jego szczegóły będzie można poznać w trakcie “Tygodnia Bibliotek”

Wydarzenia na miejscu

Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła wykorzystać nadchodzącą ładną pogodę i zorganizować wydarzenia na świeżym powietrzu. W ramach zajęć pod chmurką będzie głośne czytanie ulubionych bajek, a także gry i zabawy integracyjno - animacyjne. Poza tym na banerach bibliotek zostaną rozwieszone informacje o polecanych książkach, a każdy czytelnik który wybierze się na spacer będzie miał możliwość zapisania sobie wybranych tytułów do swojej listy na przyszłość. Na pewno fajną dla dzieciaków zabawą zapowiada się specjalnie rozwieszona folia przy filii nr 5, na której w ciągu kilku dni przechodnie będą mogli narysować swoich ulubionych bohaterów z książek.

Wydarzenia online

W przypadku tego typu wydarzeń pojawią się propozycje zarówno dla dzieci jak i starszych. Na profilu facebook MBP odbędą się warsztaty on-line z tworzenia wachlarzy Pani Wiosny, a także głośne czytanie bajki Czesława Janczarskiego.

Biblioteka Pedagogiczna organizuje trzy webinary, które swoją tematyką mogą zainteresować szczególnie rodziców, a także pedagogów i nauczycieli. Podczas nich omawiane będą takie problemy jak:
- “Hejt i inne cyberzagrożenia”,
- “Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży - animacja tekstów metodami pedagogiki i zabawy”,
- "Rodzicu masz prawo myśleć o sobie? Co ważniejsze - potrzeby dziecka czy rodziców?"

Na webinaria obowiązują zapisy - szczegóły zapisów oraz ich terminy można zobaczyć na plakacie udostępnionym w wydarzeniu Biblioteki Pedagogicznej (znajduje się on m.in. na dole w galerii, a także na stronie ich wydarzenia)

Niespodzianki

Nie wolno też zapomnieć o atrakcjach dla młodych czytelników w formie niespodzianki za wypożyczenie książek w dniu 10 maja, w którejkolwiek z filii MBP w Tarnobrzegu, a 14 maja dodatkowo w filii nr 1.

To nie wszystkie wydarzenia jakie zaplanowały tarnobrzeskie biblioteki dla swoich czytelników. Szczegóły wyżej wspomnianych, a także resztę propozycji można znaleźć na plakatach umieszczonych poniżej w galerii lub poprzez wpisanie w wyszukiwarkę Tu Tarnobrzeg: XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek