ul. Zamkowa 24B/1, Baranów Sandomierski
Ogólne informacje:
Muzeum Teatru Polskiego Radia to placówka prezentująca wystawy poświęcone słuchowiskom teatru radiowego.
Historia muzeum
„Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów” powstało z inicjatywy Janusza Kukuły (Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia) i Wojciecha Ramusa (Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni). Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Pomysł na aranżację wystawy pochodzi od dr hab. prof. ASP w Warszawie Marka Chowańca.
Zwiedzanie
W Muzeum Teatru Polskiego Radia na stałe prezentowanych jest 6 wystaw: Matysiakowie, W Jezioranach, Hulewicz-Kukuła, Złota Setka Polskich Słuchowisk, Wystawa plakatu – Dwa Teatry oraz Sonus ex Machina.
Matysiakowie - wystawa poświęcona powieści radiowej „ Matysiakowie”. Ekspozycja mieści się w wystylizowanym na końcówkę lat 60 pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, kiedy to ilość słuchaczy sięgała 11 milionów.
W Jezioranach - wystawa poświęcona jest powieści radiowej „ W Jezioranach”. Ekspozycja mieści się w kuchni wiejskiej z lat 60. Oprócz pamiątek związanych ze słuchowiskiem, starsi będą mogli odbyć podróż sentymentalną do młodości czy dzieciństwa. Młodzież może zobaczyć kuchnię kaflową, sprzęt gospodarstwa domowego z lat 60.
Hulewicz- Kukuła wystawa poświęcona prawie stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia do czasów współczesnych-dyrekcji Janusza Kukuły. Na wystawie znajdują między innymi się nagrody i pamiątki związane z teatrem Polskiego Radia.
Złota Setka Polskich Słuchowisk (od grudnia 2021)
Sonus ex Machina - jest to jedyna w Polsce interaktywna wystawa barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych. Na wystawie prezentowane są maszyny do wytwarzania efektów: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu, itp. Każdy z odwiedzających ma szansę wcielić się w rolę specjalisty od efektów dźwiękowych i własnoręcznie spróbować wydobyć dźwięki z prezentowanych maszyn.
Wystawa plakatu – Dwa Teatry - ekspozycja składa się z plakatów promujących Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który odbywa się od 2001 roku w Sopocie. Twórcami plakatów są jedni z najwybitniejszych plakacistów Rafał Olbiński i Andrzej Pągowski
Grupy zorganizowane, które chcą zwiedzać Muzeum Teatru Polskiego Radia proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu i godziny - rezerwacja pod numerem telefonu: 15 879 36 54 lub mailowo: [email protected]
Cennik (Informacje na 2021 rok):
ulgowy 12 zł / normalny 15 zł
Godziny otwarcia:
Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Można je sprawdzić na stronie Muzeum. Poniedziałki- nieczynne.
Dojazd:
Dojechanie z Tarnobrzega do Muzeum Teatru Polskiego Radia zajmuje ok 18 min. (odległość to ok. 15 km)
Park linowy Stalowa Wola zlokalizowany jest w Parku Miejskim i rozciąga się wzdłuż alejki prowadząc… Czytaj dalej
Organizacja imprez sportowo-integracyjnych dla klientów indywidualnych, szkół, firm i innych.Nowość… Czytaj dalej
Wodny Plac Zabaw wraz z infrastrukturą towarzyszącą zlokalizowany jest w Parku Miejskim przy ul. Po… Czytaj dalej