Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów

ul. Zamkowa 24B/1, Baranów Sandomierski

Ogólne informacje:

Muzeum Teatru Polskiego Radia to placówka prezentująca wystawy poświęcone słuchowiskom teatru radiowego.

Historia muzeum

„Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów” powstało z inicjatywy Janusza Kukuły (Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia) i Wojciecha Ramusa (Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni). Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Pomysł na aranżację wystawy pochodzi od dr hab. prof. ASP w Warszawie Marka Chowańca.

Zwiedzanie

W Muzeum Teatru Polskiego Radia na stałe prezentowanych jest 6 wystaw: Matysiakowie, W Jezioranach, Hulewicz-Kukuła, Złota Setka Polskich Słuchowisk, Wystawa plakatu – Dwa Teatry oraz Sonus ex Machina.

Matysiakowie - wystawa poświęcona powieści radiowej „ Matysiakowie”. Ekspozycja mieści się w wystylizowanym na końcówkę lat 60 pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, kiedy to ilość słuchaczy sięgała 11 milionów.

W Jezioranach - wystawa poświęcona jest powieści radiowej „ W Jezioranach”. Ekspozycja mieści się w kuchni wiejskiej z lat 60. Oprócz pamiątek związanych ze słuchowiskiem, starsi będą mogli odbyć podróż sentymentalną do młodości czy dzieciństwa. Młodzież może zobaczyć kuchnię kaflową, sprzęt gospodarstwa domowego z lat 60.

Hulewicz- Kukuła wystawa poświęcona prawie stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia do czasów współczesnych-dyrekcji Janusza Kukuły. Na wystawie znajdują między innymi się nagrody i pamiątki związane z teatrem Polskiego Radia.

Złota Setka Polskich Słuchowisk (od grudnia 2021)

Sonus ex Machina - jest to jedyna w Polsce interaktywna wystawa barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych. Na wystawie prezentowane są maszyny do wytwarzania efektów: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu, itp. Każdy z odwiedzających ma szansę wcielić się w rolę specjalisty od efektów dźwiękowych i własnoręcznie spróbować wydobyć dźwięki z prezentowanych maszyn.

Wystawa plakatu – Dwa Teatry - ekspozycja składa się z plakatów promujących Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który odbywa się od 2001 roku w Sopocie. Twórcami plakatów są jedni z najwybitniejszych plakacistów Rafał Olbiński i Andrzej Pągowski

Grupy zorganizowane, które chcą zwiedzać Muzeum Teatru Polskiego Radia proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu i godziny - rezerwacja pod numerem telefonu: 15 879 36 54 lub mailowo: [email protected]

Cennik (Informacje na 2021 rok):

ulgowy 12 zł / normalny 15 zł

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Można je sprawdzić na stronie Muzeum. Poniedziałki- nieczynne.

Dojazd:

Dojechanie z Tarnobrzega do Muzeum Teatru Polskiego Radia zajmuje ok 18 min. (odległość to ok. 15 km)

Park Linowy
Park Linowy
atrakcje
Park Linowy
Stalowa Wola

Park linowy Stalowa Wola zlokalizowany jest w Parku Miejskim i rozciąga się wzdłuż alejki prowadząc… Czytaj dalej

Paintball Tarnobrzeg
ul. Kąpielowa

Organizacja imprez sportowo-integracyjnych dla klientów indywidualnych, szkół, firm i innych.Nowość… Czytaj dalej

Wodny Plac Zabaw
Wodny Plac Zabaw
atrakcje
Wodny Plac Zabaw
Stalowa Wola

Wodny Plac Zabaw wraz z infrastrukturą towarzyszącą zlokalizowany jest w Parku Miejskim przy ul. Po… Czytaj dalej

Zobacz więcej