Wystawy

Miechocin przez wieki do teraźniejszości

sala odczytowa, ul. Szeroka 13, Tarnobrzeg

Najważniejsze informacje

Początek Wtorek, 18 kwietnia, godz. 17:00
Zakończenie Wtorek, 30 maja, godz. 16:30
Strona wydarzenia https://mbp.tarnobrzeg.pl/19-…

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę „Miechocin przez wieki do teraźniejszości”.

„Miechocin przez wieki do teraźniejszości” to ekspozycja ukazująca historię najstarszego osiedla naszego miasta. To też przypomnienie mieszkańców, nauczycieli, kapłanów, legionistów i artystów urodzonych w Miechocinie, bądź z nim przez lata związanych. Poprzez prezentowane archiwalne zdjęcia, oryginalne dokumenty, przedmioty oraz literaturę zwiedzający może poznać dzieje” kolebki Tarnobrzega” od czasów prehistorycznych, aż po lata 70. ubiegłego wieku.

Biblioteka, korzystając z uprzejmości osób prywatnych, instytucji oraz domen publicznych, takich jak Polona czy Narodowe Archiwum w Krakowie zgromadziła wiele ciekawych i unikatowych obiektów. W historyczną wędrówkę wprowadza artykuł dr. Jachno dotyczący XIX-wiecznych badań miechocińskich skamielin. Następnie przenosimy się w czasy ceramiki miechocińskiej. W tej części wystawy prezentowane są nie tylko fragmenty naczyń, ale również efekty badań archeologicznych z lat 60 tych.

Nierozerwalną i niezwykle ważną częścią historii Miechocina jest kościół i parafia. Wśród prezentowanych tu eksponatów oprócz archiwalnych zdjęć kościoła z lat 30. ubiegłego wieku, na szczególną uwagę zasługują XVIII-wieczne ornaty, naczynie liturgiczne z 1853 roku oraz haftowana bursa z herbem Leliwa. Ponadto zobaczyć można oryginalne dokumenty świadczące o życiu parafialnym, takie jak upoważnienie do zbierania składek na odnowienie kościoła miechocińskiego z dnia 2 lutego 1929 r., czy projekt bramy cmentarnej. Osobną część stanowią księgi z parafialnej biblioteki, a wśród nich Mszał Missale Romanum z 1750 roku. Wśród dokumentów dotyczących historii oświaty na szczególną uwagę zasługują dzienniki szkolne z lat 1899/900 oraz pisma – prośby o wydanie duplikatów świadectw, czy same świadectwa. Całość ekspozycji uzupełnia literatura regionalna, wśród której dominują publikacje Józefa i Wojciecha Rawskich.

Otwarcie wystawy prezentowanej w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu odbędzie się 18 kwietnia 2023 o godz. 17.00. Wystawę otworzy Pani Maria Pałkus, wnuczka Wojciecha Rawskiego.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna
PIKNIK RODZINNY
PIKNIK RODZINNY

26 maja, godz. 11:00

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusz Korczaka, Tarnobrzeg

STRACHY NA LACHY w Sandomierskiej Toskanii
STRACHY NA LACHY w Sandomierskiej Toskanii

7 czerwca, godz. 20:30

Dwór na Wichrowym Wzgórzu, Przybysławice

I Mielecki Festiwal Gier Planszowych
I Mielecki Festiwal Gier Planszowych

26 maja, godz. 13:00

MOSiR Mielec, Mielec

Jarmark Młodego Przedsiębiorcy 2024
Jarmark Młodego Przedsiębiorcy 2024

8 czerwca, godz. 10:00

Plac Piłsudskiego Stalowa Wola, Stalowa Wola

Noc Muzeów - warsztaty muzyczne dla dzieci i Wieczorymki.
Noc Muzeów - warsztaty muzyczne dla dzieci i Wieczorymki.

18 maja, godz. 19:20

Długosza 9, 27-600 Sandomierz, Poland, Sandomierz

Zobacz więcej