Wystawy

Moda w służbie wolności

ul. Zamkowa 12, Sandomierz

Najważniejsze informacje

Początek Czwartek, 9 listopada
Zakończenie Środa, 31 stycznia

Muzeum zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę „Moda w służbie wolności”, którą będzie można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do końca stycznia.

Wystawa nawiązuje tematycznie do obchodzonej w bieżącym roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i poświęcona głównie będzie prezentacji zjawiska żałoby narodowej jako środka służącego ekspresji patriotyzmu Polek. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcia refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości jakim hołdowały. Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne ubiory z XIX w., biżuteria patriotyczna, epokowe malarstwo, grafika, fotografie i cenne żurnale modowe. Dopełnieniem zabytkowych obiektów będą rekonstrukcje strojów z lat poprzedzających wybuch Powstania Styczniowego, które uwypuklą kontrast pomiędzy motywowaną patriotyzmem żałobą, a światem barw, dodatków i deseni w jaki obfitowała dziewiętnastowieczna moda damska. Eksponatom towarzyszyć będą także wyselekcjonowane fragmenty artykułów dotyczących mody z ówczesnych czasopism oraz osobistych relacji pamiętnikarskich, a także innych świadectw, które podkreślały odwagę, determinację i patriotyzm Polek.

Prezentowane stroje i dodatki z tamtych czasów to nie tylko ulotna czy kapryśna moda, to siła, która kryła się w symbolu, walka i ofiara, którą poniesiono w obronie Boga i Ojczyzny. Świadectwem tego będzie prezentowana biżuteria, suknie i dodatki. Ich prostota i powaga miały wyrażać głębie cierpienia uciskanego narodu.

Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są: Kinga Kędziora i Renata Grzebuła

Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, właściciele prywatnych kolekcji, Fundacja Nomina Rosae (Nowy Sącz).

Wystawa będzie prezentowana w Zamku Królewskim w terminie od 9 listopada 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.

Galeria

JOGA W JURCIE I SPOKÓJ W SOBIE, GDZIE MATKA NATURA NA WSZYSTKO ODPOWIE.
JOGA W JURCIE I SPOKÓJ W SOBIE, GDZIE MATKA NATURA NA WSZYSTKO ODPOWIE.

15 lipca, godz. 15:00

Rokitek61, Sandomierz

II Runda Poland Trophy - Tarnobrzeg
II Runda Poland Trophy - Tarnobrzeg

21 czerwca, godz. 12:00

Tarnobrzeg, Tarnobrzeg

Metal Pod Palmami vol. IV 🏝️
Metal Pod Palmami vol. IV 🏝️

6 lipca, godz. 18:00

WAKE PARK TBG Jezioro Tarnobrzeskie, Tarnobrzeg

KONCERT Rather Blues Pod Palmami
KONCERT Rather Blues Pod Palmami

22 czerwca, godz. 20:00

ul. Plażowa, 39-400 Tarnobrzeg, Poland, Tarnobrzeg

V Lasowiacki Festiwal Pierogów
V Lasowiacki Festiwal Pierogów

7 lipca, godz. 15:00

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Stalowa Wola

Zobacz więcej