Kultura

Msza lasowiacka + koncert "Pieśni lasowiackie"pie

ul. Floriańska 5, Stalowa Wola

Najważniejsze informacje

Początek Niedziela, 12 grudnia, godz. 15:00

Dokładnie w 78. rocznicę poświęcenia Kościoła św. Floriana, 12 grudnia, odbędzie się nabożeństwo w intencji jego fundatorów, budowniczych, a także społeczności z nim związanych.

Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Stalowej Woli posiada niezwykłą historię, która ma swój początek w 1802 roku we wsi Stany. Pierwsze prawie półtora stulecia ubogo, lecz sumiennie służył mieszkańcom zakątka lasowiackiego matecznika. Tak teren pomiędzy Przyszowem a Raniżowem nazwał Franciszek Kotula, wielki badacz i piewca lasowiackości we wszelkiej postaci.

Już na początku II wojny światowej lasowiacką wieś Stany, podobnie jak i cały region Puszczy Sandomierskiej, upatrzyli sobie Niemcy na poligon wojskowy. Wysiedlali mieszkańców, palili domostwa. Kościół sprzedany został na opał pewnemu piekarzowi. Intensywne zabiegi księdza Skoczyńskiego oraz mieszkańców nowo powstałego osiedla doprowadziły w 1943 roku do przeniesienia go do okupowanej Stalowej Woli, gdzie został przywitany z niebywałym entuzjazmem.

12 grudnia 1943 roku w pierwszym stalowowolskim kościele odprawiona została msza święta. Tym samym zyskał on tytuł „matki” wszystkich kościołów stalowowolskich zbudowanych na pierwotnym obszarze miasta.

Od tamtej pory drewniana świątynia wraz z dzwonnicą, rówieśniczką kościoła, jest wyspą przeszłości otaczaną wraz z upływem lat przez betonową zabudowę wypełniającą przestrzeń wokół. Kościół św. Floriana jest autentycznym wytworem rodzimej, lasowiackiej tradycji, miniskansenem tradycyjnego budownictwa sakralnego. Świątynia tym samym zakotwicza Stalową Wolę w dziedzictwie Lasowiaków.

Stąd msza święta w niedzielę 12 grudnia zostanie odprawiona w lasowiackiej oprawie. Społeczność Klastra Lasowiackiego w darze dla parafii przygotowuje na tę szczególną okazję wyszywany regionalnymi motywami obrus na ołtarz wykonany przez Zofię i Anitę Ryba ze Spółdzielni Socjalnej Łęgowianka. Liturgii towarzyszyć będzie również piękna oprawa muzyczna w wykonaniu Grupy Wokalnej Pałacyk Michla oraz Kapeli Lasowianka.

Po mszy na koncert „Pieśni lasowiackie” zapraszają jego twórcy: Aleksandra Koop, Magdalena Drozd i Edward Horoszko. Po raz pierwszy usłyszymy nowe opracowania odnalezionych w archiwach pieśni dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

Info: miejski Dom Kultury w Stalowej woli Fot. Adam Krzykwa

Galeria

INCOGNITO HIP-HOP NIGHT #3  x  INCOGNITO FAMILIA
INCOGNITO HIP-HOP NIGHT #3 x INCOGNITO FAMILIA

26 grudnia, godz. 20:00

Klub Muzyczny Hades, Mielec

Operetki Czar - Koncert Noworoczny
Operetki Czar - Koncert Noworoczny

19 stycznia, godz. 18:00

Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola

Koncert Wiedeński oraz Światowe Standardy Muzyki Rozrywkowej
Koncert Wiedeński oraz Światowe Standardy Muzyki Rozrywkowej

18 stycznia, godz. 17:00

Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola

Konkurs Śpiewajmy kolędy i pastorałki
Konkurs Śpiewajmy kolędy i pastorałki

18 stycznia, godz. 11:00

TDK Tarnobrzeski Dom Kultury Słowackiego 2, Tarnobrzeg

Teatr: Rodzinne rewolucje - Wpadnij w wir rodzinnych tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji!
Teatr: Rodzinne rewolucje - Wpadnij w wir rodzinnych tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji!

17 stycznia, godz. 17:30

Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola

Zobacz więcej