Wystawy

Pierwotna Puszcza Sandomierska

ul. Sandomierska 1, Stalowa Wola

Pierwotna Puszcza Sandomierska

Najważniejsze informacje

Początek Niedziela, 9 maja
Zakończenie Wtorek, 30 listopada
Miejsce Muzeum Regionalne
Strona wydarzenia https://www.muzeum.stalowawol…

Opis

Pierwotna Puszcza Sandomierska Podróż w czasie na przyrodniczej wystawie Pierwotna Puszcza Sandomierska Takiej wystawy jeszcze nie było! Pierwotna Puszcza Sandomierska odkrywa przed nami swoje tajemnice na ekspozycji poświęconej faunie charakterystycznej dla tego terenu. Ekspozycja zaprezentuje kilkadziesiąt gatunków ssaków i ptaków, które żyły tutaj przed wiekami, zarówno wymarłych, jak i tych do dzisiaj żyjących w okolicznych lasach. A to wszystko w nowoczesnej odsłonie, uzupełnione elementami multimedialnymi.

Historyczna puszcza

Obecnie Puszcza Sandomierska to jeden z najpiękniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych Polski – obszar specjalnej ochrony ptaków i siedlisk Natura 2000 „Puszcza Sandomierska”. Mało znana jest jednak historia przyrody tego miejsca i niewielu odwiedzających wie, że do wczesnego średniowiecza przez obecne Kotlinę Sandomierską po Rzeszów, Lasy Janowskie i Puszczę Solską aż po próg Roztocza rozciągała się zwartym masywem pierwotna puszcza. Znajdował się tam dziewiczy las z bogatym i zróżnicowanym drzewostanem, a także matecznik licznych, obecnie rzadkich lub wymarłych zwierząt.

Odkrywamy tajemnice lasu

Wystawa zaprezentuje bogactwo świata zwierząt. Będzie to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody. Obok kości wymarłych zwierząt, staniecie tu oko w oko z potężnym żubrem i dostojnym jeleniem, będziecie mogli podglądać życie leśnych ssaków i ptaków, poznacie ścieżki mrówek i zajrzycie do domu szerszenia. W ten niemal bajkowy świat leśnej gęstwiny wprowadzą zwiedzającego ożywione w animacji zwierzęta. A to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów i ciekawostek, jakie odkryje przed nami pradawny las. Leśny zwierzyniec zaprezentuje się w scenerii pierwotnej puszczy tętniącej życiem, która kiedyś była rewirem łowieckim polskich władców. Na wystawie nie zabraknie również części edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży. Na najmłodszych czekają m.in. zabawy w tropiciela zwierząt oraz obserwatora przyrody pod mikroskopem.

Eksponowane na wystawie okazy fauny pochodzą z kolekcji Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN, a unikatowe żubry i jeleń zostały udostępnione przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W pomoc przy budowaniu wystawy włączyły się także Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Rozwadów i w Nadleśnictwie Kolbuszowa oraz Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu.

Kuratorka wystawy: dr Katarzyna Kopeć – kierownik Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie

Koordynatorki:

Karolina Bielecka, specjalistka ds. technicznych – biolog środowiska Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie

Elżbieta Skromak – kustosz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Wizualizacje 3D i identyfikacja wizualna wystawy: Seabiscuit Dariusz Kuczera

Wystawa potrwa od 9 maja do 30 listopada 2021.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

pn., wt., śr. pt.: 9.00-14.30;

czw.: 9.00-18.00;

niedz.: 14.00-18.00;

sobota: nieczynne

Galeria

Premiera pisma historycznego „Tygodnik Nadwiślański. Historia – Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem”.
Przegląd zajęć pozaszkolnych dla dzieci w Mielcu