Na scenie

Widowisko Muzyczno-Filmowe: I zawsze zwycięstwo musiało ich być

ul. Słowackiego 2, Tarnobrzeg

Najważniejsze informacje

Początek Niedziela, 24 września, godz. 18:00

Stowarzyszenie WEST, Fundacja im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory, a także innych instytucji, które wsparły projekt – Fundacja PZU, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Tarnobrzeski Dom Kultury serdecznie zapraszają do udziału w wyjątkowym, otwartym wydarzeniu, przygotowanym specjalnie na 105. rocznicę urodzin „Zapory” w Tarnobrzegu.

Już w niedzielę, 24 września o godzinie 18:00, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko poświęcone pamięci Hieronima Dekutowskiego "Zapory" oraz jego współtowarzyszy. Spektakl ten będzie prezentowany przez utalentowanych aktorów, wokalistów i muzyków zespołu wokalno-aktorskiego "Sonanto". Wydarzenie to, pod honorowym patronatem prezydenta miasta Tarnobrzega, będzie również upamiętniać siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego - Panią Krystynę Frąszczak, która zmarła we wrześniu i była wieloletnią kustoszką pamięci o "Zaporze" i jej żołnierzach.

Wejściówki

Organizatorzy mają nadzieję, że to wydarzenie stanie się wielkim świętem dla wszystkich mieszkańców Tarnobrzega i jest otwarte dla wszystkich. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w Tarnobrzeskim Domu Kultury od 20 września lub wcześniej można je zarezerwować, wysyłając wiadomość na adres [email protected].

O projekcie

Premiera tego widowiska, poświęconego pamięci Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i jego kompanów, odbyła się 7 marca 2019 roku w Teatrze Polskim w Warszawie, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz zespołem wokalno-aktorskim "Sonanto", przygotowanym specjalnie na 70. rocznicę egzekucji Hieronima Dekutowskiego i jego towarzyszy w kazamatach UB na Rakowieckiej. Wystawiany spektakl przedstawia historię w kilkunastoosobowej obsadzie aktorów, wokalistów i instrumentalistów.

Projekt artystyczny zakładał również serię pokazów widowiska po premierze, które miały się odbyć w wielu miastach i miejscowościach, na trasie działań oddziałów "Zapory". Niestety, pandemia COVID-19 pokrzyżowała te ambitne plany. Jednak w 2022 roku, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, zorganizowano pierwsze dwa pokazy widowiska po premierze w Zamościu (18 września 2022) i Janowie Lubelskim (25 września 2022). W tym roku spektakle ostatecznie zostaną również zorganizowane w Tarnobrzegu oraz w Wyszkowie, z okazji 80. rocznicy zrzutu Hieronima Dekutowskiego "Zapory" do okupowanej Polski.

Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i ścieżce bojowej tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, zwłaszcza na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia i północno-wschodniego Mazowsza, w okolicach Wyszkowa, gdzie od dziesięcioleci pielęgnuje się jego pamięć związana z lądowaniem spadochronowym na tym obszarze. Widowisko to również o losach niepodległościowego, a następnie antykomunistycznego ruchu oporu w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. To filmowo-muzyczne widowisko, które zdobyło uznanie publiczności, opowiada o dramatycznych wyborach życiowych w czasie wojny, nierównej walce z okupantami oraz szczególnych więziach z podkomendnymi, z których niektórzy podzielili się swoimi wspomn

Tarnobrzeg Pamięta
Tarnobrzeg Pamięta

2 października, godz. 12:00

Cmentarz Żydowski, Tarnobrzeg

Finał 28. Wygraj Sukces
Finał 28. Wygraj Sukces

6 października, godz. 10:00

Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeg

IRA - 35 lat na scenie, koncert jubileuszowy
IRA - 35 lat na scenie, koncert jubileuszowy

20 października, godz. 20:00

Dwór na Wichrowym Wzgórzu, Przybysławice

XXII Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Tenisie Stołowym
XXII Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Tenisie Stołowym

27 września

Hala widowiskowo-sportowa, Tarnobrzeg

wystawa: "Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty"
wystawa: "Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty"

27 kwietnia, godz. 09:00

Zamek Królewski, Sandomierz

Zobacz więcej