Wystawy

Wystawa fotograficzna Chomika Europejskiego

ul. Zamkowa 12, Sandomierz

Najważniejsze informacje

Początek Czwartek, 12 października
Zakończenie Sobota, 30 grudnia

Od 12 października sandomierskie Muzeum Zamkowe zaprasza na wystawę fotografii przyrodniczej pt. „Chomik europejski – Klejnot Ziemi Sandomierskiej. Zagrożony. Zauważony.”

O wystawie

Wystawa ponad 40 prac cenionych fotografów przyrody – Łukasza Koba, Pawła Wrony i Łukasza Ziewacza - krąży po Polsce wzbudzając zainteresowanie dorosłych i dzieci, którzy mają okazję przyjrzeć się z bliska krytycznie zagrożonemu wymarciem gatunkowi, jakim jest chomik europejski. Przy okazji wystawy planowane są wydarzenia towarzyszące, jak wykłady dla miłośników przyrody i spotkania z młodzieżą. Wystawa dostępna będzie do końca roku. Prosto z Sandomierza pojedzie do wrocławskiego ZOO.

Informacje o chomiku europejskim

Chomiki towarzyszyły rolnikom na naszych ziemiach od zarania dziejów. Gatunek ten jest istotnym elementem bioróżnorodności pól uprawnych. W czasach, gdy król Kazimierz Wielki rozbudowywał Sandomierz, to urocze zwierzątko było znane zapewne na większości terenów, którymi władał. Obecnie chomik europejski – jako jedyny spośród ssaków żyjących w Polsce – został umieszczony na czerwonej liście gatunków zagrożonych wymieraniem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w kategorii gatunków krytycznie zagrożonych. Naukowcy szacują, że wyginie w ciągu najbliższych 10 lat, pomimo tego, że zgodnie z polskim prawem jest pod ścisłą ochroną. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wymienia chomika wśród gatunków objętych ochroną ścisłą, mimo to populacja kurczy się gwałtownie. Być może chomiki, które zobaczycie na polach wokół Sandomierza, są ostatnimi w okolicy.

Sylwester Miejski w Tarnobrzegu 2023/24
Sylwester Miejski w Tarnobrzegu 2023/24

31 grudnia

Plac Bartosza Głowackiego, Tarnobrzeg

Wykład buddyjski
Wykład buddyjski

15 grudnia, godz. 18:00

Spółdzielczy Dom Kultury, Stalowa Wola

Nisko! Stand-up: Mieszko Minkiewicz - premiera nowego programu "Lajcik"
Nisko! Stand-up: Mieszko Minkiewicz - premiera nowego programu "Lajcik"

14 grudnia, godz. 19:00

Kultowo, Nisko

Maraton Mikołajkowy
Maraton Mikołajkowy

8 grudnia, godz. 23:00

Kino Helios, Stalowa Wola

Widowisko Puszcza Dźwięków
Widowisko Puszcza Dźwięków

8 grudnia, godz. 17:00

MOSiR Stalowa Wola, Stalowa Wola

Zobacz więcej