Tarnobrzeski Agent Ubezpieczeniowy Piotr Kowalik z Acis.pl w poprzednim artykule pt. Co powinniśmy wiedzieć o Ubezpieczeniach? podzielił się z nami kilkoma ciekawymi, ale podstawowymi informacjami na temat ubezpieczeń. Z tego artykułu dowiecie się już bardziej szczegółowo czym są ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne oraz kto z nich korzysta?

Dlaczego nie chcemy się ubezpieczać?

Ubezpieczenia są o tyle kłopotliwe, że jeżeli na własnej skórze nie odczujemy nagłej potrzeby ich posiadania to trudno nam zdecydować się na ich wykupienie.

Piotr Kowalik w czasie swojej 20 letniej pracy, spotkał się z wieloma różnymi osobami. “Są takie osoby, które prezentują swój punkt widzenia sprowadzający się do: „przyleci premier helikopterem i w błysku fleszy rozda pieniądze jak będzie powódź” lub „ktoś mi na pewno pomoże”. Przyjmuję wtedy taki punkt widzenia i nie drążę dalej tematu. Jednak zwykle są to osoby, które same nigdy nie doświadczyły koszmaru związanego z choćby brakiem mieszkania na czas budowy czy remontu po przykładowo wspomnianej już powodzi.”

Ubezpieczenia obowiązkowe a dobrowolne

Ubezpieczenia nie są dla osób, które mogą sobie pozwolić na to by skutki danego zdarzenia „wziąć na klatę” samodzielnie. Ubezpieczenia, szczególnie te dobrowolne są dla osób które nie mają wystarczających zasobów oszczędności by pokryć skutki zdarzenia we własnym zakresie.

Ubezpieczenia obowiązkowe - takim typem ubezpieczeń jest na przykład OC posiadacza pojazdu mechanicznego czy też OC lekarza. Za pomocą OC zabezpieczany jest interes potencjalnych poszkodowanych, przykładowo w wyniku spowodowania kolizji drogowej lub w wyniku tzw. błędu medycznego. 

Agent ubezpieczeniowy Piotr Kowalik przypomina, że: “Trzeba pamiętać, że tak jak w sytuacji sprawcy zdarzenia kierującego pojazdem czy popełniającego błąd lekarza, chroniony jest również majątek samego sprawcy. Praktyka ubezpieczeniowa pokazuje, że takie szkody potrafią kosztować setki, tysiące a nawet miliony złotych.”

Jako poszkodowani mamy ten komfort, że to ubezpieczyciel sprawcy pokrywa nam (w sposób regulowany przepisami prawa) poniesioną szkodę: “Musimy mieć świadomość, że na przykład OC związane z posiadaniem pojazdu to nie jest jakiś haracz czy podatek pobierany za pośrednictwem agenta przez danego ubezpieczyciela. Chronimy w ten sposób przede wszystkim własny portfel, majątek nasz i naszej rodziny.”

Ubezpieczenia dobrowolne - na ten typ ubezpieczeń według Piotra Kowalika powinna decydować się w szczególności taka osoba, która w razie jakiegoś nieszczęścia nie będzie posiadała swoich własnych oszczędności. ”Możemy liczyć na to, że nic się nie przydarzy, że jesteśmy takimi szczęśliwcami, których stać na przywrócenie do stanu wcześniejszego naszego na przykład zalanego domu.” - jednak życie często prowadzi się własnymi prawami. Potrzeba posiadania ubezpieczenia wzrasta wraz z szerzeniem się świadomości na temat skutków braku jej posiadania. ”Najbardziej świadomi są Ci klienci, którzy szkody doświadczyli albo sami albo doświadczył ktoś z ich bliskiego otoczenia.”

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny?

Wieloletnie opłacanie składek za polisy ubezpieczeniowe są najlepszą drogą do tego, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo i stabilność finansową w razie jakiejkolwiek tragedii. Cytując: “Ubezpieczenia to swoisty los na loterii, na której wygrywamy zawsze.” Jeśli wykupimy odpowiednie ubezpieczenie to zawsze zyskujemy gwarancję i pewność, że w razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia jesteśmy chronieni. Kierując się słowami Piotra Kowalika: “Tracimy tylko i wyłącznie wtedy, jeśli do szkody dojdzie, a my w tej loterii nie wzięliśmy udziału”

Jeśli Wasze bezpieczeństwo i Waszych bliskich nie jest Wam obojętne to już dziś zabezpieczcie Waszą przyszłość. W naszej aplikacji czeka na Was atrakcyjna okazja na ubezpieczenie NWW od Ubezpieczenia Acis.pl!