Jak sprawić, by dziecko posługiwało się biegle językiem angielskim? Najlepiej w najmłodszych latach, kiedy jego aparat mowy jest jeszcze elastyczny, dać mu możliwość osłuchania się. Puszczać mu anglojęzyczne nagrania piosenek i wierszyków itd. Można też postawić na bardziej profesjonalne rozwiązania i zapisać dziecko do jednej ze szkół uczących metodą Helen Doron.

Metoda Helen Doron polega na regularnych spotkaniach i puszczaniu specjalnie przygotowanych przez lingwistów nagrań dwa razy dziennie, codziennie. Te działania mają na celu stymulację rozwoju dziecka oraz nie wprowadzają nudy. A przecież o to chodzi.

Twórczyni metody wyszła z założenia, że najważniejsze dla dzieci jest osłuchanie się z językiem, a następnie nauka porozumiewania się w nim. Nie gramatyka i zapamiętywanie długich list słówek. Dla dzieci, które przyswajają sobie obce wyrazy w trakcie zabawy, język angielski staje się niczym jak język polski. Bariera językowa z która borykają się osoby dorosłe rozpoczynające naukę, jest absolutnie obca dzieciom w przyjaznej atmosferze dzieci nabierają pewności siebie, jednym słowem nie boją się używać języka angielskiego. Gramatyka oraz egzaminy poczekają na kolejne etapy nauki języka obcego, a jak się okazuje jest ona o wiele łatwiejsza, ponieważ naturalność w komunikacji nie przysparza stresu.Tę naturalność patronuje specjalnie opracowany system nauczania.

W szkołach Helen Doron dzieci spotykają się w małych grupach ( 8 osób), a na zajęciach dla najmłodszych obecni są rodzice. Lektorzy tworzą przyjazną, domową atmosferę, w której mali uczniowie będą dobrze się czuli. Konwencja dziecięcej zabawy to fundament każdej lekcji w centrach Helen Doron. Jednak najważniejszą zasadą jest „speak english, please”.

Tematyka zajęć to głównie życie codzienne, są wprowadzane całymi blokami. Zajęcia nie są długie, dla maluchów to 45 min, dla dzieci powyżej 9 roku życia to 60 minut. Zadanie domowe dziecka (rodzica) polega na odsłuchiwaniu płyt (piosenki, rymowanki), dwa razy dziennie, codziennie. W tymże czasie dziecko może wykonywać różne czynności, nie skupiać się na nauce, a dzięki czemu nie męczy się i nie zniechęca do nauki. Efekty słuchania płyt są niewyobrażalne, porównując z dziećmi, które ich nie słuchają - co jest widoczne na zajęciach.

Wczesna nauka angielskiego to inwestycja w przyszłość dziecka. Trudno poruszać się w dzisiejszym świecie bez znajomości tego języka. Cóż bowiem milszego niż nauka przez zabawę, dzięki swoim naturalnym zdolnościom najmłodsi przyswajają język nieświadomie.