Niestety, jak obserwuję sytuacje u rodzin znajomych, jeśli rodzic nie będzie inicjatorem zajęć pozalekcyjnych to dziecko najchętniej zostanie w domu przed komputerem… Dlatego, aby ułatwić Wam Drodzy Rodzice poszukiwania pomysłów na spędzanie czasu wolnego przez Wasze dzieci - bardziej kreatywnie i aktywnie niż w świecie Minecrafta, poniżej zamieszczam listę propozycji od organizatorów zajęć z naszego miasta.

TANIEC

W tej kategorii jest w czym przebierać! Po pierwsze niedawno została otworzona nowa szkoła tańca w Tarnobrzegu - Akademia Art Dance Marty Bednarskiej na ul. Moniuszki. W jej ofercie znajdziemy: dla dzieci w wieku 6 - 8 lat balet i dla nieco starszych, (od 9 roku życia) zajęcia z tańca współczesnego(, hip hopu i street dance. Zajęcia baletowe proponuje dla dzieci (5-8 lat) także Fitneska.

Inną propozycją taneczną jest dołączenie do Zespołu Tanecznego FRAM. Zapisy obowiązują tam już 4 - latków. Poza tym istnieje wszystkim dobrze znana Szkoła Tańca Samba, jednak w tym roku nie zamieściła żadnych konkretnych informacji na temat możliwości zapisów do nowych grup.

GIMNASTYKA /FITNESS

W tej kategorii szczególnie odznaczają się zajęcia z Pole Dance. Praktykowane są już wśród 5 - latków. Jednak Organizatorki swoją ofertę składają do bardzo różnych grup wiekowych, nie tylko małych dzieci ;) Tegoroczną ciekawą opcją dla młodzieży od Studia Pole Dance są również treningi na kole cyrkowym “AERIAL HOOP”.

Ponadto bardzo popularne w Tarnobrzegu są zajęcia z akrobatyki. Właśnie zakończyły się zapisy Akademii Art Dance, której grupy akrobatyczne liczą sobie aż 140 uczestników! Zainteresowani takimi zajęciami mają jeszcze szansę dołczyć do grup SportStal Szkoły Akrobatyki ze Stalowej woli, która od tego roku prowadzi nabór również w naszym mieście.

Dodatkowo zwrócić można uwagę na zajęcia dla Cheerleaderek. W Tarnobrzegu prowadzone są one w dwóch miejscach - w Akademi Art dance dla dzieci 9 - 13 lat i w [Fitnesce](https://tutarnobrzeg.pl/zajecia/sport/silownia-fitness/cheerleaderki-59/](https://tutarnobrzeg.pl/zajecia/sport/silownia-fitness/cheerleaderki-59/) dla dzieci 6 - 10 lat.

Na koniec wspomnę o fajnej inicjatywie od Fitneski tzn. zajęcia dla mam i dzieci, prowadzone są one z Zumby oraz z Yogi. Na zumbę będzie można również chodzić do ŚDKu, jednak pełne informacje o zajęciach mają być dostępne w 2 tygodniu września. Wkraczając bardziej w zainteresowania chłopców... W Kopalni Mocy Michał Harnik prowadzi treningi TRX dla dzieci. Mogą na nie uczęszczać już 7 - latki.

SPORT

Do innych sportowych aktywności, najczęściej bardziej lubianych przez chłopców, należy oczywiście piłka nożna. W Tarnobrzegu prowadzony jest właśnie nabór do Lech Poznań Football Academy. Do Piłkarskiej Akademii Siarki Tarnobrzeg analogicznie do zeszłego roku można spodziewać się naboru trochę później (w 2019 odbył się on dopiero w październiku). W zakresie sportów z piłką w Tarnobrzegu działa również Młodzieżowy Koszykarski Klub Sportowy Siarka Tarnobrtzeg, który całorocznie przyjmuje nowych członków do drużyny.

Ponadto w Tarnobrzegu prowadzone są zajęcia z karate. Specjalizują się w tym dwa kluby: Tarnobrzeski Klub Kyokushin Karate oraz Tarnobrzeski Klub Oyama Karate. Dla starszych w kategorii wschodnich sztuk walki są również zajęcia z Kick-boxingu Full Contact (od 12 roku życia) oraz z Aikido (od 13 roku życia). W przypadku tych drugich, dopiero trwa rozeznanie co do liczby chętnych - w przypadku zainteresowania warto więc napisać do organizatora!

Z innej kategorii sportu cenione są również zajęcia Piotra Malika z Badmintona, prowadzone już od wielu lat Tarnobrzegu, a ostatnio w SP10. Na wakacjach popularne były również zajęcia Tarnobrzeskiego Klubu Tenisa Ziemnego, niestety organizatorzy nie udzielili informacji co do naborów na najbliższy rok.

INNE

Na koniec wspomnę jeszcze o zajęciach bardziej artystycznych, a także naukowych.

Po pierwsze Kuźnia Rysunku Grzegorza Środy - właśnie prowadzony jest nabór na najbliższy rok dla młodzieży szkolnej. Po drugie Modelarnia Stowarzyszenia Dragon, gdzie mogą zgłaszać się osoby od 9 do 17 roku życia.

Poza tym u nas na stronie znajdziecie również informacje o zajęciach Tarnobrzeskiego Klubu Szachowych, gdzie myślenia taktycznego uczą się już 6 - latki.

Ciekawą propozycję warsztatów możemy znaleźć u Gigantów programowania. Kursy programowania skierowane są już dla klas 1-3, ale znajdziemy też propozycje dla młodzieży licealnej.

Na temat zajęć językowych myślę, że nie będę pisać, ale kontakt do Szkół Językowych z Tarnobrzega można oczywiście znaleźć na naszej stronie.

Wtrącę jeszcze dobrą wiadomość dla spóźnialskich z zapisami do Państwowej Szkoły Muzyczne, wiele propozycji nauki gry na instrumentach lub śpiewu można znaleźć w ofercie Prywatnej Szkoły Muzycznej Yamaha.

Więcej propozycji zajęć muzycznych, teatralnych, plastycznych pojawi się jak co roku w TDKu oraz ŚDKu. Jak poinformowali nas organizatorzy można się ich spodziewać w 2 tygodniu września.

Jeśli wiecie o ciekawych zajęciach, których nie ma w tym artykule, dajcie znać w komentarzu!