Co robić z dziećmi gdy koronawirus nie odpuszcza i zamknięte są żłobki, przedszkola i szkoły? Nie ma otwartych atrakcji typu parki zabawy czy kina, zajęcia w domach kultury, klubach osiedlowych często są też odwoływane. Jaką rozrywkę zapewnić dzieciom w tym trudnym również i dla nich okresie?

Poniżej prezentujemy 5 naszych propozycji na spędzenie czasu w lockdownie i nie tylko ;)

Warsztaty z Carvingu

Na miejscu, w Tarnobrzegu, możemy skorzystać z warsztatów dla dzieci z carvingu, czyli sztuki tworzenia z warzyw i owoców. Dzieci w wieku od 2 do 14 lat mają możliwość twórczej zabawy pod okiem Pani Jolanty Grabiec, która na co dzień zajmuje się carvingiem zawodowo. Więcej o działalności firmy Carving Art pisaliśmy w artykule ”Poznaj Carving Art J.G.”.

W trakcie warsztatów dzieci dostają swój własny zestaw owoców i warzyw, z których na koniec powstają małe cuda, m.in. z pomarańczy, jabłka, pomidorków koktajlowych oraz szczypiorku powstaje króliczek. Na Tu Tarnobrzeg aktualnie można znaleźć kod promocyjny na te zajęcia.

Zajęcia z jazdy konnej

Spędzenie czasu wśród zwierząt jest zawsze ciekawym pomysłem dla dzieci.. W Klubie Jeździeckim Kamyk oraz w Stajni Zakątek cały czas istnieje możliwość jazdy konnej, czy to dla osób już doświadczonych w temacie czy dla małych dzieci, które jeszcze nie miały okazji spotkać się z koniem na żywo.

W Klubie Jeździeckim Kamyk mimo lockdownu możecie wybrać się z dziećmi i skorzystać z oprowadzenia na koniu po kółku. Koło ma długość około 100 m i kosztuje to 5 zł za jedno okrążenie. Z takiej formy aktywności mogą skorzystać już dzieci od 2 lat. Jak zapewnia Pan Janusz Szwed, właściciel Klubu, cały czas można się do nich wybrać, także samemu na jazdę indywidualną lub zapisać dzieci od 6 roku życia na naukę jazdy konnej.

Podobnie sytuacja wygląda w Stajni Zakątek. Dzieci również mają możliwość oprowadzenia na koniu, jedynie taka “przejażdżka” jest inaczej rozliczana, bo 20 zł za 15-20 min. Ponadto można skorzystać z jazdy indywidualnej lub jej nauki, jednak tu zajęcia są dedykowane dla dzieci od 10 roku życia. Poza tym w Stajni Zakątek jest 5 piesków, w tym 3 przeznaczone do dogoterapii (2 owczarki niemiecki, 1 podhalański). Właściciel stajni, Pan Marcin Maciuba, zachęca również do skorzystania z ich stawu, gdzie można odprężyć się przy wędkowaniu.

Pamiętajcie o rezerwacji swojego przyjazdu minimum dzień wcześniej. Kontakt podlinkowany wyżej w nazwach obu miejsc.

Zabierz psa ze schroniska na spacer

Ta propozycja jest oczywiście bardziej atrakcyjna dla rodzin, w których gronie nie ma czworonoga :) W Tarnobrzeskim Schronisku Chrońmy Zwierzęta w ramach małej formy wsparcia można zabrać wybranego pieska na przechadzkę. Dużym plusem takiej formy spędzenia czasu jest fakt, że schronisko mieści się zaraz obok jeziora dzięki czemu spacer jest w miłej dla oka scenerii. Przed takim spacerem warto skontaktować się ze schroniskiem czy będzie ktoś na miejscu, aby wydać pieska na smyczy.

Wyjazd do Zamku Krzyżtopór

Wyjazd do ruin zamku może być ciekawy dla dzieci w każdym wieku, a także i dla dorosłych. Mamy to szczęście, że w niecałą godzinę drogi możemy wybrać się z Tarnobrzega do Ujazdu gdzie jest Zamek Krzyżtopór. Oczywiście całe ruiny zamku znajdują się na świeżym powietrzu, dzięki czemu zwiedzanie jest teraz możliwe.

W Zamku Krzyżtopór znajduje się wiele ciekawych i tajemniczych przejść, którymi dzieci uwielbiają spacerować i się w nich chować. Atrakcja od 10 kwietnia jest ponownie otwarta dla zwiedzających, aktualne informacje można sprawdzić na facebooku.

Wycieczka do Bałtowa

Drugim miejscem, które jest aktualnie otwarte i może sprawić dzieciom wielką radość jest Bałtowski Kompleks Turystyczny. Można tam dojechać w mniej niż 1,5 h, a atrakcji jest naprawdę dużo. W Bałtowie można zwiedzić:

  • JuraPark - ścieżkę edukacyjną wśród dinozaurów
  • Zwierzyniec Górny i Dolny - Park Safari z dzikimi zwierzętami
  • Polskę w Miniaturze - ok. 50 miniatur najpiękniejszych polskich zamków, pałaców czy warowni.

Więcej o Bałtowskim Kompleksie Turystycznym znajdziecie na ich stronie www.