Wszyscy po pracy muszą się jakoś odstresować! Jednym wystarczy dobra książka lub serial w TV czy na Netflixie, inni żeby to osiągnąć muszą uciec z domu przed resztą domowników ;) Jak to dobrze zrobić w Tarnobrzegu?

AKTYWNIE

W tym zakresie jest w czym wybierać ;) Na pierwszy rzut zajęcia fitnesowe.

Szeroką gamę zajęć fitnesowych oferuje oczywiście Fitneska oraz Cross Box. W ich ofercie znajdziemy treningi bardzo zróżnicowane, na każdą partię ciała, w zależności od potrzeb i upodobań np. Sexy pupa, BPU (Brzuch, Pośladki, Uda) lub Aktywne Spalanie. Naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie, nawet osoby, którym nie zależy na większym wysiłku, a np. o dbaniu o zdrowie swojego kręgosłupa, czyli dedykowane temu zajęcia: Zdrowy Kręgosłup.

Jeśli interesują Was zajęcia takie jak Indoor Cycling oraz Indoor Walking, czyli treningi polegające na jeździe na rowerkach stacjonarnych i chodzeniu na bieżni na sali w klubie, to nie znalazłam ich u nikogo innego poza Fitneską.

Innym miejscem, które również specjalizuje się w treningach po trochę fitnesowych jest Kopalnia Mocy. Jednak nie jest to miejsce typowej siłowni czy klubu fitness. Kopalnia Mocy jako jedyna w Tarnobrzegu skupia się głównie na treningach bardziej siłowych i wytrzymałościowych, w jej ofercie znajdziemy Cross trening, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny w świecie, poza tym treningi obwodowe, TRX, kettlebell oraz inne.

Oczywiście tak samo jak treningi TRX można znaleźć w Fitnesce, Cross treningi w Cross Boxie, to w Kopalni Mocy są również zajęcia w bardziej fitnesowym charakterze tzn. Power Lejdis. Jednak, osoby zainteresowane specyfiką zajęć, różnicą w prowadzeniu treningów, muszą skontaktować się bezpośrednio z organizatorami, by dobrać te, najbardziej odpowiadające ich potrzebom i zainteresowaniom.

Dodam jeszcze, że treningi BPU, TBC i Pilates prowadzone są również w Akademii Tańca Art Dance.

No właśnie Pilates! To kolejna bardzo popularna aktywność na świecie i w naszym Tarnobrzegu :) Jako, że jest to dyscyplina dedykowana zarówno sportowcom ćwiczącym pełną parą, ale też i tym osobom bardziej biernym, młodym i dla seniorów, to można ją spotkać i w Fitnesce, Cross Boxie, Akademii Art Dance i w specjalnie dedykowanym Studiu Pilatesu Eweliny Łuczakowskiej. W Body&Mind&Soul Studio Pilates każdy rozpoczyna treningi od konsultacji indywidualnej, która ma naprowadzić na odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń i zajęć.

Jak już jesteśmy przy Pilatesie to nie możemy również zapomnieć o Jodze. W naszym mieście mamy w tej dziedzinie popularną i lubianą instruktorkę - Sławkę Golonkę znaną również jako Mama Joga. W tygodniu prowadzi zajęcia w Akademii Tańca Art Dance, natomiast na weekendach w Cross Boxie. Poza tym zajęcia Jogi organizuje również Tarnobrzeski Klub Kyokushin Karate oraz Fitneska.

Bardziej oryginalnym sposobem na aktywne spędzenie czasu jest zapisanie się na zajęcia organizowane przez Pole & Roll Dance Studio. W ich ofercie poza samym Pole Dance od tego roku pojawiły się również warsztaty z Aerial Hoop - koła cyrkowego.

Całkowicie z innej kategorii aktywności niż zajęcia fitnesowe jest badminton, który prowadzi Piotr Malik w SP10. Dorośli również mogą się na niego zapisać.

TANECZNIE

Szeroki wybór zajęć dla dorosłych możemy też znaleźć z kategorii tańca.

Aktualnie nabór do grupy początkującej tańca towarzyskiego prowadzi Akademia Tańca Art Dance. Zapisy trwają do 27 września. Ponadto, od tego samego organizatora, możemy zdecydować się na Salsę Solo.

Salsę solo prowadzi również wspomniana wcześniej Sławka Golonka w Cross Boxie.

Salsa nie musi być tylko solo, Tarnobrzeska Szkoła Tańca Samba prowadzi właśnie nabór do grup na zajęcia Salsa dla par. W tej samej szkole można także uczyć się tańca towarzyskiego i wcale nie trzeba zapisywać się z partnerem. Na kurs tańca można również chodzić do Szkoły tańca Tango, która prowadzi nabór zarówno dla początkujących tancerzy jak i już tych bardziej doświadczonych. Właścicielka Szkoły tańca Tango Małgorzata Chmielowiec prowadzi również zajęcia taneczne Ladies Latino.

Spędzać czas można również łącząc taniec z fitnesem, tzn. chodzić na Zumbę. Takie zajęcia znajdziemy w Fitnesce, Cross Boxie, a także w ŚDKu.

SZTUKI WALKI

Przede wszystkim napiszę tu o dwóch klubach karate, które prowadzą w Tarnobrzegu treningi, tj. Tarnobrzeski Klub Kyokushin Karate oraz Oyama Karate. Treningi różnią się między sobą, techniki walki jakich uczą instruktorzy wywodzą się z innych szkół karate, jednak więcej szczegółów na ten temat trzeba dowiadywać się u samych trenerów.

Oba wyżej wspomniane Kluby prowadzą również zajęcia z Kickboxingu, które stanowią połączenie technik boksu tajskiego i karate.

Nawiązałam do boksu, to od razu też o nim napiszę... W Tarnobrzegu zajęcia z boksu prowadzi Instruktor z Cross Boxu Kamil. Poza boksem można również do niego uczęszczać na treningi MMA, gdzie obowiązuje szerszy zakres dozwolonych technik.

W Cross Boxie można również chodzić na treningi Aikido prowadzone przez Tarnobrzeski Klub AikiKai i Krzysztofa Łuczaka.

Bardziej statyczną sztuką walki, którą można praktykować u nas w mieście jest Tai Chi, za zajęcia organizuje Tarnobrzeska Szkoła Tai Chi "Nan Bei - Biały Żuraw".

TWÓRCZO / ROZWOJOWO

W Tarnobrzegu nie tylko musimy spędzać czas aktywnie! Możemy również rozwijać się twórczo.

Studio Ruchu i Tańca Fram od tego roku będzie prowadzić zajęcia Tarnobrzeskiego Teatru Tanecznego. W najbliższą niedzielę (tj. 20 września) odbędzie się casting do grupy, mogą w nim wziąć udział zarówno Panie i Panowie.

W TDK już od 7 lat działa Teatr Czwartek. Jego spotkania prowadzi instruktor teatralny: Sylwester Łysiak.

W naszym domu kultury prowadzone są również dla dorosłych warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy mogą zdobywać lub rozwijać praktyczne umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa, poznawać wybrane techniki plastyczne. Prowadzi je malarka: Marta Lipowska.

Dla tych, którzy marzyli o tym by nauczyć się grać na jakimś instrumencie, ale do tej pory nie mieli czasu, TDK oferuje taką możliwość podczas zajęć z nauki gry na gitarze, kontrabasie, a także od tego roku na flecie poprzecznym oraz saksofonie. Poza tym każdy kto może dołączyć do Miejskiej Orkiestry Dętej, zarówno Ci, którzy mają już jakieś doświadczenie z muzyką, jak i Ci, którzy chcą się dopiero czegoś nauczyć.

Nie mogę również zapomnieć o Dyskusyjnym Klubie Książki, który działa przy Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu. Niestety, w obecnej sytuacji epidemiologicznej, nie ma żadnych zapowiedzi na to żeby jego spotkania szybko wróciły. Jeśli będą wznowione, informacje na ten temat mają się pojawić na stronie MBP.

Poza tym w Tarnobrzegu działa wiele ciekawych klubów typu Klub Płetwonurków czy Strzelecki, jednak na wszystko już miejsca nie znajdę w tym artykule :)

Jednak jeśli znacie inne formy zajęć dla dorosłych, którymi chcielibyście się podzielić, piszcie w komentarzach? Co robicie dla siebie?